Zaciski hamulcowe pomalowane na różne kolory są elementami charakterystycznymi dla pojazdów sportowych. Bardzo dobrze komponują się z dużymi felgami aluminiowymi oraz tarczami hamulcowymi, które wypełniają koła. Okazuje się, że każdy może samodzielnie malować takie zaciski korzystając z odpowiedniej farby.
Właściwe przygotowanie zacisków do procesu malowania
Bardzo wiele zależy od stanu zacisków hamulcowych. Sam proces malowania nie jest bardzo trudny, ale istotną sprawą jest przygotowanie powierzchni, na której zostanie położony lakier do zacisków. Podstawową sprawą jest likwidacja ognisk korozji oraz różnych wżerów. Dzięki temu farba zostanie położona na gładki metal o bardzo dobrej przyczepności. W przeciwnym przypadku powłoka będzie szybko odpadać i się łuszczyć.
Idealnym wyjściem jest piaskowanie, ale można też skorzystać z domowych metod polegających na usuwaniu utlenionej wersji przy pomocy papieru ściernej o gradacji 240, 360 albo wyższej. W przypadku grubszych ognisk korozji i trudnodostępnych miejsc należy dokonać wstępnego oczyszczania przy pomocy szczotki drucianej. Po skutecznym szlifowaniu należy odtłuścić zaciski preparatem do tarcz hamulcowych lub benzyną ekstrakcyjną.
Jakimi preparatami należy malować zaciski hamulcowe?
Zaciski hamulcowe są elementami, które pracują w trudnych warunkach. W związku z tym istotne jest korzystanie z lakieru o dużej wytrzymałości. Tworzona powłoka powinna być odporna na działanie soli drogowej, preparatów chemicznych do mycia felg, wysokich temperatur oraz powinna charakteryzować się dużą odpornością na uszkodzenia powodowane przez piasek i kamienie. Zwykły lakier może ulec skruszeniu oraz będzie wydzielać nieprzyjemne zapachy po rozgrzaniu hamulców.
Na szczęście na rynku dostępne są dedykowane farby do zacisków hamulcowych stworzone specjalnie do takich zastosowań. Nie wpływają one negatywnie na działanie hamulców i nie powodują żadnych niebezpieczeństw. Lakiery tego rodzaju są dostępne w puszkach lub sprayu. Najczęściej wybierane kolory to żółty, złoty, czerwony, niebieski, czarny, zielony.
Produkty takie schną szybko, ponieważ twardnieją po 15 minutach, a po 30 minutach są nieprzylepne i nie zbierają zanieczyszczeń. Przed ruszeniem w trasę warto jednak odczekać 24 godziny, aby farby osiągnęły swoje optymalne właściwości.
Skuteczne malowanie zacisków hamulcowych
Najszybszą i najłatwiejszą metodą jest malowanie zacisków bez demontażu, jednak w przypadku używania preparatów w sprayu, należy osłonić całe nadkole. Istotną sprawą jest położenie 2-3 warstw farby na zaciski. Jeśli jednak zaciski wymagają oczyszczania z rdzy oraz bardzo dokładnego przygotowania to o wiele lepszym rozwiązaniem jest wcześniejszy demontaż takich elementów.
Gotowe zestawy do malowania zacisków
Malowanie zacisków to konieczność stosowania nie tylko lakieru, ale również wielu innych preparatów. Dobrym wyborem jest zestaw do malowania zacisków. Zestawy takie obejmują odtłuszczacz, odrdzewiacz, utwardzacz, środek czyszczący oraz lakier w odpowiedniej ilości. Zestaw taki kosztuje około 100 zł, więc jest to korzystna cena.