Jak wybrać dobry prostownik do auta?

Akumulator to jeden z ważniejszych komponentów każdego pojazdu. Bez niego uruchomienie silnika jest praktycznie niemożliwe, a także nie jest możliwe funkcjonowanie elektroniki w nowoczesnych pojazdach. Po wykryciu problemów z akumulatorem w aucie, pomocnym rozwiązaniem będzie prostownik umożliwiający naładowanie samochodowej baterii.

Do czego potrzebny jest prostownik samochodowy?

Akumulator działa w oparciu o cykle ładowania i rozładowania, a we współczesnych pojazdach jest odpowiedzialny nie tylko za uruchamianie jednostki napędowej, ale również za prawidłowe działanie wielu innych elementów.

W przypadku awarii alternatora lub uszkodzenia paska klinowego, akumulator może nie ładować się właściwie. Kolejnym czynnikiem wpływającym negatywnie na naładowanie samochodowej baterii jest niska temperatura na ujemnym poziomie. W związku z tym warto korzystać z prostownika, dzięki któremu możliwe jest skuteczne naładowanie samochodowej baterii.

Na co zwracać uwagę przy zakupie prostownika?

Na rynku dostępne są różne rodzaje prostowników, takie jak transformatorowe, sterowane mikroprocesorem, trakcyjne oraz impulsowe. Różnią się one budową oraz zastosowaniem. Przykładowo prostowniki z mikroprocesorem ładują bezproblemowo akumulatory kwasowo-ołowiowe jak również żelowe.

Cena i marka są ważne, ponieważ dobrze wybierać produkty ze sprawdzonych źródeł, ale przede wszystkim należy zwracać uwagę na efektywny prąd ładowania, który nie może być niższy niż 1/10 pojemności ładowanej baterii. Napięcie wyjściowe powinno wynosić 12 V w akumulatorach samochodowych oraz 6 V w przypadku motocykli. Warto zwracać uwagę na różne udogodnienia, przełączanie pomiędzy napięciami, wyświetlacz LCD czy też testowanie skuteczności ładowania.

Prostowniki z funkcją rozruchu

W przypadku problemów z uruchomieniem auta związanych z rozładowanym akumulatorem (silny mróz, pozostawienie włączonych świateł, itp.), można skorzystać z kabli rozruchowych i pomocy właściciela innego pojazdu. Istnieje też możliwość skorzystania z prostownika z funkcją rozruchu. Sprzęt taki wspomaga rozruch silnika, ale nie należy go nadużywać, ponieważ takie ładowanie stanowi dość spory wstrząs dla akumulatora. Jest to jednak bardzo ciekawa opcja awaryjna.