W przypadku każdego typu hamulców, zużyciu ulegają ich elementy eksploatacyjne, jakimi są klocki oraz tarcze. Układ hamulcowy jest zbudowany w taki sposób, że wymiana tarcz jest potrzebna dość często. Warto dowiedzieć się kiedy wymiana takich komponentów jest niezbędna.
Czynniki wpływające na konieczność wymiany tarcz hamulcowych
Bardzo istotny wpływ na stan tarcz hamulcowych ma częstotliwość korzystania z pojazdu. W opinii specjalistów wymiany tych elementów należy dokonywać po pokonaniu 70-80 tysięcy kilometrów. Na zużycie takich elementów wpływ ma również jakość i rodzaj tarcz. Bardzo trwałe są elementy wykonane ze stali hartowanej oraz tarcze ceramiczno-węglowe. Agresywna jazda wymagająca częstego hamowania wpływa również na konieczność częstszej wymiany tarcz hamulcowych.
Objawy świadczące o potrzebie wymiany tarcz hamulcowych
W przypadku zużycia lub uszkodzenia tarcz hamulcowych pojawiają się różne niepokojące objawy, których nie należy lekceważyć. Do ich grona zaliczają się objawy, takie jak:
- pisk słyszany w czasie hamowania,
- drgania kierownicy, zawieszenia, a nawet nadwozia w czasie hamowania,
- dłuższa droga hamowania,
- odbijający pedał hamulca.
Na początku objawy te mogą być bardzo trudne do odnotowania. Wraz ze zużyciem będą się one nasilać. Nie wolno ich lekceważyć, aby uniknąć problemów z niedziałającymi hamulcami, które prowadzą do niebezpieczeństwa.
Odpowiednia grubość tarcz hamulcowych
Zużycie tarcz hamulcowych w głównej mierze polega na ścieraniu ich powierzchni. Oznacza to, że takie tarcze stają się coraz cieńsze i nie nadają się do dalszego działania. Mogą również ulegać deformacjom. Warto raz na jakiś czas odkręcić koło i sprawdzić czy grubość tarczy jest zgodna z tą, którą zaleca producent.
Kupując tarcze hamulcowe, należy inwestować w wysokiej jakości materiały. Dzięki temu uda się uniknąć szybkiego zużycia hamulców i ponownej wymiany.