Porysowana szyba – wymienić ją czy usunąć rysy?

Rysy pojawiające się na przedniej szybie auta potrafią irytować kierowcę oraz wpływać negatywnie na poziom komfortu i bezpieczeństwa jazdy. W związku z tym bardzo istotną sprawą jest skuteczne pozbycie się takich wad. Czasami wystarczy zwykłe polerowanie, ale w skrajnych wypadkach konieczna jest wymiana szyby.

Jak powstają rysy na szybie samochodowej?

Uszkodzenia szyby powstają zwykle w związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Usuwanie szronu, drapanie zamarzniętych szyb, korzystanie z wycieraczek czy też korzystanie z usług automatycznych myjni to czynniki, które wpływają na szybsze zużycie szyb w samochodach i powstawanie różnych rys. Oprócz tego szkody są powodowane przez odpryskujące kamyki, zwierzęta chodzące po szybie, itp. Nie wolno lekceważyć rys na szybach, które nie tylko prezentują się nieestetycznie, ale również wpływają negatywnie na widoczność drogi.

Polerowanie i naprawa szyb samochodowych

Istnieją dwa sposoby pozbycia się problemów z porysowanymi i uszkodzonymi szybami. Jednym z nich jest polerowanie, a drugim wymiana szyby na nową. Na rynku działa wiele firm, które korzystają ze specjalistycznego sprzętu i wysokiej jakości preparatów pozwalających na pozbycie się mniejszych rys różnego rodzaju. Zwykle koszt takiej usługi to około 150 zł, a czas trwania naprawy to 2-3 godziny. Usługa ta jest polecana w przypadku szkód o średnicy mniejszej niż 22 mm, które znajdują się dalej niż 10 cm od krawędzi szyby.

Co warto wiedzieć o wymianie szyby w samochodzie?

W przypadku poważniejszych uszkodzeń szyby samochodowej, konieczne jest skorzystanie z usług specjalistów zajmujących się wymianą. Koszt nowej szyby w starszych pojazdach to zwykle 250-300 zł, natomiast w nowszych samochodach można liczyć się nawet z wydatkiem na poziomie 3000 zł. Wszystko zależy od rodzaju szyby oraz marki i modelu pojazdu. Dodatkowo należy zapłacić około 150 zł za wykonanie usługi. Co prawda brak oryginalnej szyby może negatywnie wpłynąć na cenę pojazdu przy jego sprzedaży, ale z drugiej strony nie trzeba się martwić uszkodzeniami, które utrudniają jazdę i wpływają negatywnie na jej bezpieczeństwo.