Jakie są przyczyny piszczenia hamulców?

Piszczenie słyszane podczas hamowania oznacza zwykle konieczność zakupu nowych klocków hamulcowych. Należy jednak pamiętać, że piszczenie może być też spowodowane przez inne problemy związane z układem hamulcowym w aucie.

Czasami przyczyną krótkiego pisku mogą być drobinki piasku lub małe zanieczyszczenia dostające się między tarczę a klocek. Wystarczy krótkie hamowanie, aby zetrzeć te zanieczyszczenia i wyeliminować pisk. W niektórych klockach wykorzystywane są metalowe blaszki, które wydają metaliczne dźwięki gdy warstwa cierna klocka ulega mocnemu starciu. W zależności od jakości klocków oraz eksploatacji hamulców następuje to po 30-70 tysiącach przejechanych kilometrów. Po usłyszeniu takiego dźwięku nie należy czekać aż warstwa cierna klocków ulegnie całkowitemu zużyciu tylko należy dokonać wymiany klocków. W przeciwnym wypadku metal będzie trzeć o tarcze, które również trzeba będzie wymienić.

Dlaczego słyszymy pisk dochodzący z hamulców?

W przypadku hamulców bębnowych piski są spowodowane przez korozję, która pojawiła się w nich w wyniku złej eksploatacji. Zwykle mechanizm samoregulacji luzów szczęk powoduje pisk. W takim przypadku trzeba kupić zestaw naprawczy lub wymienić hamulce na nowe.

W hamulcach tarczowych piszczenie spowodowane jest przez zużycie okładzin ciernych na klockach. W zależności od ich jakości i stylu jazdy należy je wymieniać co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Przyczyną piszczenia mogą być też współśrodkowe rowki znajdujące się na tarczach, przez które klocki nie naciskają na tarczę równomiernie. Oprócz pisku wyczuwane jest drganie kierownicy przy hamowaniu. Rowki takie powstają w wyniku stosowania zbyt twardych klocków. Rozwiązaniem tego problemu jest wymiana klocków razem z tarczami.

Pisk może też oznaczać po prostu mocne zużycie lub uszkodzenie tarcz. Często problem ten pojawia się, gdy wymieniane są same klocki, a pozostawiane są stare tarcze. Piszczenie może też być powodowane przez niską jakość klocków i tarcz oraz przez ich nieprawidłowy montaż.

Niezależnie od przyczyny, nie należy lekceważyć piszczących hamulców. Odpowiadają one bowiem za zapewnienie bezpieczeństwa na drodze, więc zawsze ich stan powinien być idealny.