Dozwolona prędkość podczas holowania

Holowanie to niestandardowe działanie drogowe wykorzystywane, gdy jakiś pojazd nie może dalej jechać w wyniku awarii. Warto zapoznać się z kodeksem drogowym, aby dowiedzieć się jak wygląda holowanie zgodne z prawem. Nieznajomość przepisów i zasad holowania może spowodować niebezpieczeństwo na drodze i grozić mandatem.

Holowanie to nic innego jak ciągnięcie pojazdu, który nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. Czynność tą wykonuje się, gdy jednostka napędowa nie działa tak jak powinna. Podczas holowania uszkodzony pojazd jest ciągnięty przez sprawne auto. Bardzo często holowanie jest wykonywane przez dwóch kierowców na własną rękę. Istnieją też firmy specjalizujące się w usługach holowniczych.

Najważniejsze informacje na temat holowania

Za holowanie odpowiedzialna jest osoba prowadząca pojazd holujący, ale w pojeździe holowanym musi znajdować się osoba, która posiada uprawnienia do kierowania takim samochodem. Nie wolno holować pojazdu z przyczepą ani więcej niż jednego auta. Dodatkowo holowanie na własną rękę jest zabronione na autostradzie. Na takiej drodze możliwe jest skorzystanie z usług specjalistycznych firm posiadających odpowiednie holowniki, a holowanie odbywa się do najbliższego parkingu lub zjazdu.

Auto holujące powinno mieć włączone światła mijania, a pojazd holowany powinien posiadać trójkąt ostrzegawczy umieszczony na zewnątrz po lewej stronie. Dodatkowo konieczne jest użycie świateł pozycyjnych w okresie gorszej widoczności. Samochód holujący musi być w pełni sprawny, natomiast auto holowane musi mieć sprawny układ hamulcowy i kierowniczy. Auta można połączyć na holu sztywnym lub przy pomocy specjalnej linki.

Dozwolona prędkość w czasie holowania

Prędkość holowania w obszarze zabudowanym nie może być wyższa niż 30 km/h, natomiast w przypadku obszaru niezabudowanego jest ona dwa razy większa i nie może przekraczać 60 km/h.

Jeśli ktoś nie ma umiejętności, doświadczenia czy też możliwości technicznych, wówczas najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług pomocy drogowej i firm zajmujących się holowaniem na lawetach i specjalnie przystosowanych do tego celu holownikach.

źródło: holowaniekrakow.pl