Jak przewozić auto na lawecie? Kilka przydatnych porad

Lawety są najczęściej wykorzystywane w przypadku stłuczek albo nagłych awarii na drodze. Dzięki nim można przetransportować samochód do warsztatu w celu usunięcia usterek i uszkodzeń. Czasami jednak lawety przydają się do innych zadań, takich jak na przykład sprowadzanie samochodu z zagranicy. Warto znać podstawowe zasady i porady związane z transportem na lawecie.

Przepisy związane z transportem pojazdów na lawecie

Laweta to nic innego jak przyczepa lub pojazd, którego zadaniem jest transport samochodów. Jeśli auto laweta posiada masę do 3,5 ton to wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii B, aby móc nią jeździć. W pozostałych przypadkach niezbędne jest posiadanie uprawnień B + E.

Holowanie pojazdu lawetą w formie przyczepy również wymaga tylko kategorii B, jeśli całkowita masa przyczepy i ciągnącego pojazdu nie przekracza 3,5 ton. Dodatkowo rzeczywista masa przyczepy razem z obciążeniem nie powinna być wyższa niż masa ciągnącego auta.

Lawety są objęte osobnymi przepisami i ograniczeniami prędkości, które różnią się od tych obowiązujących dla standardowych aut osobowych. Jadąc z doczepioną lawetą, należy przestrzegać poniższych ograniczeń:

  • 70 km/h – na drogach jednojezdniowych,
  • 80 km/h – na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach.

Jak mocować pojazd na lawecie?

Bardzo ważną sprawą jest prawidłowe mocowanie pojazdu na lawecie, tak aby ochronić go przed spadnięciem z niej i zapewnić mu bezpieczny transport. Warto skorzystać z pomocy 1-2 osób odpowiedzialnych za asekurację. Po dociążeniu przodu lawety należy najechać na nią autem od strony silnika (czyli przodem w przypadku większości samochodów osobowych. Na haku lawety powinno znajdować się około 10% obciążenia, a pojazd powinien zostać zamocowany symetrycznie względem osi pionowej i poziomej platformy załadunkowej.

Koła pojazdu należy przypiąć do platformy przy pomocy specjalnych pasów. W ten sposób można uzyskać odpowiednią stabilizację. Należy unieruchomić przynajmniej trzy koła, chociaż większą pewność uzyska się blokując wszystkie koła. Istnieją dwa główne sposoby mocowania:

  • mocowanie dwupunktowe – w tym przypadku pas mocuje się do platformy w dwóch miejscach,
  • mocowanie trzypunktowe – pas mocowany jest w trzech miejscach.

Jeśli chodzi o opasanie koła to istnieje wiele metod mocowania uzależnione od rodzaju pasów. Niezależnie od wybranej metody, należy sprawdzić pasy w poszukiwaniu ewentualnych pęknięć, przetarć, śladów zużycia i innych nieprawidłowości. W przypadku braku wiedzy i doświadczenia w zakresie takiego transportu, warto skorzystać z usług firm, których specjalizacją jest transport lawetą albo pomoc drogowa.

Najlepsza pomoc drogowa w Poznaniu i okolicach – sprawdź tutaj