Uszkodzona poduszka skrzyni biegów – podstawowe informacje

Usterki i awarie poduszki skrzyni biegów są problemami wpływającymi niekorzystnie na komfort jazdy. Prowadzą one też do zwiększenia tempa zużycia różnych podzespołów i komponentów w aucie. Objawy tej usterki są charakterystyczne, ale mogą też oznaczać inne problemy, więc wykrycie uszkodzenia poduszki skrzyni biegów nie jest łatwe.

Pixabay/Autor: Foundry

Właściwe zdiagnozowanie uszkodzenia poduszki skrzyni biegów to istotna kwestia. Robią to różni mechanicy stacjonarni i mobilni, tacy jak na przykład https://mobilnymechanik.wroclaw.pl. Szybkie zdiagnozowanie problemu zapewnia większą ilość czasu potrzebną na prawidłową reakcję i uniknięcie różnych poważnych i kosztownych awarii w późniejszym czasie.

Co warto wiedzieć o poduszkach skrzyni biegów?

Pod pojęciem poduszki skrzyni biegów kryje się gumowy element mający za zadanie skuteczne eliminowanie wibracji powstających podczas pracy przekładni. Drgania te mogą przenosić się na nadwozie auta, więc sprawne działanie poduszki jest istotne pod względem komfortu jazdy. Dodatkowo sprawna poduszka przekłada się na prawidłową pracę całej skrzyni, której elementy nie są narażone na uszkodzenia i czynniki powodujące zużycie. W autach stosuje się jedną lub dwie poduszki tego rodzaju.

Podobnie jak inne części, również poduszka skrzyni charakteryzuje się ograniczonym stopniem żywotności. To dlatego warto regularnie kontrolować jej stan i przeprowadzać jej wymianę, aby nie dopuścić do poważniejszych i groźniejszych awarii.

Kiedy poduszka skrzyni biegów nadaje się do wymiany?

Stan poduszki można najprościej ocenić po tym jak zachowuje się samochód w czasie jazdy. Dodatkowo osoby posiadające stosowną wiedzę, mogą dokonać wizualnej kontroli poduszki po zdemontowaniu osłon jednostki napędowej i przekładni. W skrzyniach manualnych, wadliwa poduszka pogarsza płynność zmiany biegów. Dodatkowo ze skrzyni emitowane są wibracje i dziwne hałasy, zwłaszcza w czasie jazdy po nierównej drodze. W samochodach ze skrzynią automatyczną, o uszkodzeniu poduszki skrzyni biegów mogą świadczyć stuki, które słychać w czasie zmiany biegu z D na R.

Zarówno w automatach, jak i skrzyniach manualnych, o uszkodzeniu poduszki mogą świadczyć drgania drążka zmiany biegów. Dodatkowo po otwarciu maski i rozbujaniu pojazdu, jego silnik może mocniej się ruszać, gdy poduszka jest uszkodzona.