Ciągnięcie lawety – najważniejsze informacje o uprawnieniach

Na rynku motoryzacyjnym istnieją specjalne holowniki z wbudowaną lawetą, jednak istnieje też możliwość doczepiania lawet do innych pojazdów. Umiejętne ciągnięcie lawety to bardzo przydatna sprawa, szczególnie gdy niezbędny jest transport uszkodzonego samochodu lub pojazdu kupionego za granicą, który nie może jeździć po polskich drogach do czasu rejestracji. Holowanie należy przeprowadzać dokładnie, ostrożnie i zgodnie z polskimi przepisami.

Laweta, a polski kodeks drogowy

Laweta, która jest przystosowana do transportu samochodu jest specjalną przyczepą, która została przystosowana do tego, aby ciągnęło ją inne auto. Jeśli chodzi o uprawnienia do ciągnięcia lawety to są one związane z całkowitą masą całego zestawu. W zależności od tej wagi do ciągnięcia lawety wymagane jest prawo jazdy B+E, B96, a czasem wystarczające jest zwykłe prawo jazdy na pojazd osobowy (kategoria B).

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B mogą kierować zestawem, którego łączna masa nie przekracza 3,5 tony. Oznacza to, że możliwe jest ciągnięcie małej lawety, na której znajduje się mały samochód. Jeżeli masa lawety z jej ładunkiem nie przekracza 750 kg, a masa samochodu nie jest wyższa niż 3500 kg, wówczas również wystarczy posaidanie prawa jazdy kategorii B.

B96 to kategoria prawa jazdy pozwalająca na kierowanie zestawem, którego łączna masa to 4250 kg, jednak masa lawety nie może być większa niż 750 kg. Masa ciągnącego pojazdu musi być większa o 33% od masy lawety z pojazdem (podobnie jak w przypadku kategorii B). Prawo jazdy tego typu otrzymuje się po zaliczeniu egzaminu, jednak nie są wymagane do tego żadne kursy.

Największą swobodę w zakresie ciągnięcia lawety zapewnia prawo jazdy B+E. W takim przypadku łączna masa całego zestawu nie może być wyższa niż 7 ton, a maksymalna dozwolona waga lawety to 3,5 tony, jeżeli jest wyposażona w osobny hamulec. Otrzymanie takiego prawa jazdy wiąże się z koniecznością zaliczenia stosownego kursu oraz egzaminu państwowego.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów

Przepisy dotyczące ciągnięcia lawety są dość złożone i wymagają dokładnej znajomości masy wszystkich pojazdów i elementów zestawu. Mandat za nieprzestrzeganie tych przepisów sięga kwoty 200 zł. Dodatkowo należy liczyć się z otrzymaniem punktów karnych i odholowaniem pojazdu z lawetą na koszt właściciela. Jeżeli ktoś nie ma odpowiednich uprawnień lub umiejętności to najbardziej rozsądnym wyjściem jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w holowaniu.