Turbosprężarki w samochodach to podzespoły pracujące w dużych temperaturach i przy wysokich obrotach. Są to więc przeciążenia prowadzące do wielu typów awarii i usterek. Zakup nowego podzespołu wiąże się z ogromnym wydatkiem. O wiele tańszą opcją jest usługa regeneracji przywracająca początkową sprawność turbiny. Poniżej przedstawione zostały czynności wykonywane w czasie regeneracji.
Demontaż turbiny i czyszczenie jej elementów
Na początku kontroli podlegają zewnętrzne elementy turbosprężarki. Następnie jest ona wyciągana z jednostki napędowej. Warto zrobić oznaczenia na korpusie dolotowym oraz wylotowym, aby bez problemów zamontować turbosprężarkę po skutecznej regeneracji.
Proces demontowania na części pierwsze jest wykonywany w sposób ostrożny i bardzo dokładny. Pozwala to uniknąć uszkodzenia stykających się ze sobą elementów oraz śrub. Części po rozłożeniu są następnie dokładnie czyszczone przy pomocy myjek ciśnieniowych, a także ultradźwiękowych. Przechodzą one później proces piaskowania, po którym można je skontrolować w poszukiwaniu uszkodzeń.
Kontrola w poszukiwaniu szkód i montaż całości
Po precyzyjnym wyczyszczeniu, turbiny są kontrolowane w poszukiwaniu nawet najdrobniejszych uszkodzeń i śladów zużycia. Następnie podejmowana jest decyzja o naprawie lub wymianie poszczególnych komponentów. Części są też wyważane dynamicznie. To pozwala na uniknięcie dalszych uszkodzeń wywoływanych przez drgania. Dodatkowo sprawdzana jest szczelność oraz prawidłowe działanie turbiny po złożeniu.
W Polsce działalność prowadzi sporo fachowych firm, takich jak https://serwisturbo.pl/lublin/. Specjalizują się one w regeneracji turbin. Ich odszukanie nie stanowi żadnej trudności ani nie zajmuje zbyt wiele czasu.